Абрахам Маслоу: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
сНема опис на уредувањето
 
}}
 
'''Абрахам Харолд Маслоу''' или '''Маслов''' ({{lang-en|Abraham Harold Maslow}}); ([[1 април]] [[1908]] – [[8 јуни]] [[1970]]) бил [[САД|американски]] [[психологија|психолог]]. Неговото име најчесто се поврзува со хиерархијата на човековите потреби и се смета за основач на [[хуманистичка психологија|хуманистичката психологија]].
 
Тој е прво родено дете од вкупно седум деца во семејство на емигранти од [[Русија]]. Неговите родители се надевале на подобар живот во [[САД]] и го форсирале своето дете да постигне одличен академски успех. Во текот на своето детство Маслов се чувствува осамено и единствено сигурно засолниште за него претставувале книгите.