Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
/
(требеше да се отдели "претседател" от "бугариjа")
(/)
[[Слика:Georgi purvanov.jpg|мини|Георги Прванов]]
 
'''Георги Седефчов Прванов''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''Георги Седефчов Първанов'') е [[Политика|политичар]] од [[Бугарија]] и [[Претседател|претседател на Република Бугарија]], избран е вона [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа бешебил претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].
 
Прванов е роден во селоселото [[Сириштник]], [[Перничка област|Перничко]] на [[28 јуни]] [[1957]]г. Пораснал во соседното село [[Косача]]. Георги Прванов е оженет и има два сина. (2005 г.)
 
== Образование и квалификации ==