Тор (митологија): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Thor.jpg|right|thumb|''Борба на Тор против Етинци'' (1872) од [[Мартен Ескил Винге]]]]
Според [[нордиската митологија]], '''Тор''' ({{lang-non|Þórr}}) е бог со чекан („[[мјолнир]]“) кој се поврзува со [[гром]]овите, молскавиците, бурите, дрвјата [[даб]], силата, заштита на човештвото, како и просветлување, лечење и плодност.
 
==Записи за Тор==