Костромска област: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Исправка на множина, replaced: 1 жители → 1 жител
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎top: Исправка на множина, replaced: 1 жители → 1 жител)
'''Костромска област''' ({{[[Руски јазик|руски]]: ''Костромская область'') е [[Федерални субјекти на Руската Федерација|федерален субјект]] на [[Русија]] ([[област]]). Административен центар е градот [[Кострома]]. Главни историски градови се [[Кострома]], [[Нерехта]], [[Галич, Русија|Галич]], [[Солигалич]] и [[Макарев]]. Од почетокот на [[XVIII век]], па наваму областа е текстилен центар.
 
Регионот се одвоил од [[Јарославска област|јарославската област]] во [[1944]]. Меѓутоа постојат планови за повторно спојување. Областа зафаќа површина од 60,100 км<sup>2</sup>, а има население од 736,641 жителижител (по попис од [[2002]]).
 
Гувернер на областа е [[Виктор Андреевич Шершунов]].