Краништа: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Демографија: Јазична исправка на множина, replaced: 1 жители → 1 жител
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Демографија: Јазична исправка на множина, replaced: 1 жители → 1 жител)
== Демографија ==
 
Во [[1928]] година во селото биле населени 30 грчки бегалски семејства со вкупно 124 луѓе<ref name="НМЕМ" />. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 124 лица, додека во [[1940]] година селото броело 184 жители. Селото во пописот од [[1951]] година броело 168 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 132 жител, во [[1971]] година имало 12 жители, во [[1981]] година имало 65 жители, додека во [[1991]] година имало 81 жителижител<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|дел= I |глава= |страници= 37}}</ref>. Денеска, населението на селото е 26 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|184|168|132|12|65|81|46|26}}