Југозападен Регион: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Население: Јазична исправка на множина, replaced: 1 жители → 1 жител
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎Население: Јазична исправка на множина, replaced: 1 жители → 1 жител)
 
[[Податотека:Ethnic groups in the Southwestern Region of North Macedonia.svg|thumb|right|400px|Демографска карта на регионот.]]
=== Население ===
Моменталното население на овој регион изнесува 221.651 жителижител.
 
{|class="wikitable sortable"