Баша (крал): Разлика помеѓу преработките

Додадени 65 бајти ,  пред 8 месеци
с
средување на библискоит текст на макеоднски
Нема опис на уредувањето
с (средување на библискоит текст на макеоднски)
| regent =
}}
'''Баша''' ({{Lang-he|בַּעְשָׁא}}) ― третиот крал на северното израелитско Кралство Израил. Тој бил син на Ахија од племето Исахар. Приказната на Баша е раскажана во {{Bibleverse|([https://www.bible.com/bible/1501/1KI.15.MK2006 1| Царевите| 15:16-16:7|NIV}}72:8]).
 
== Владеење ==
Баша станал крал на Израил во третата година на Аса, кралот на Јудеја. ({{Bibleverse|[https://www.bible.com/bible/1501/1KI.15.MK2006 1| Царевите| 15:28|NIV}}]) Вилијам Ф. Олбрајт го датира неговото владеење во 900-877 пр.н.е., додека Е.Р. Тил ги нуди датумите 909-886 пр.н.е.<ref>Edwin Thiele, ''[[Мистериозните броеви на хебрејските кралеви|The Mysterious Numbers of the Hebrew Kings]]'', (1st ed.; New York: Macmillan, 1951; 2d ed.; Grand Rapids: Eerdmans, 1965; 3rd ed.; Grand Rapids: Zondervan/Kregel, 1983). {{ISBN|0-8254-3825-X}}, 9780825438257</ref> Баша дошоле на власт со убиство на претходниот крал, [[Надав]], во Гибетон, проследено со целиот Дом на Јеровоам (таткото и претходникот на Надав). Баша претходно бил капетан во војската на Надав. Се чини дека како и многу воени водачи, тој се има воздигнато од непознанството. Еврејската енциклопедија предложува дека бидејќи потекнува од племето Исахар, „тој можеби претставувал месна фракција“.<ref name="je">[http://jewishencyclopedia.com/articles/2270-baasha "Baasha", ''Jewish Encyclopedia'']</ref>
 
Во текот на неговото 24-годишно владеење,<ref>{{Bibleverse|1 Kings|15:33|KJV}}</ref> Баша војувал со Аса, јудејскиот крал. Тој го осојузил Израил со Арам-Дамаск и се обидел да ја задуши трговијата на [[Јудејско Царство|Јудеја]] со утврдувањето на Рама, град 8 км северно од [[Ерусалим]].<ref>[http://biblehub.com/commentaries/barnes/1_kings/15.htm Barnes' Notes on 1 Kings 15], Посетено на 21 октомври 2021</ref> Кралот Аса Јудејски тогаш го подмитил кралот Вен-Адад на Арам-Дамаск да ја сменат страната и да го нападне Израил, предизвикувајќи губење на голема територија во Дан и Нафтали северозападно од [[Галилејско Езеро|Галилејското Езеро]]. Баша бил принуден да се повлече од Рама. Аса Јудејски ги искористил материјалите на напуштената тврдина за зајакнување на неговите гранични градови, Геба и Мизпа.<ref name="je">[http://jewishencyclopedia.com/articles/2270-baasha "Baasha", ''Jewish Encyclopedia'']</ref>
335

уредувања