Разлика помеѓу преработките на „Големо стапало“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с (→‎Средби: Правописна исправка, replaced: било какво → какво било)
 
 
== Име ==
Бигфут го забележале уште и американските [[Индијанци]] на западнот брег на [[Северна Америка]], во [[Кристифор Колумбо|претколумбовско]]то време. ИндијанскиотИндијанските називи за тоа суштество се разликувало од племе до племе. Така припадниците на племето Лум Бигфут го нарекувале „Цемеквес (''Тs'emekves''), племињата кои живееле околу планината Сент Хелен го нарекувале „Скукум“ (''Sкооcооm''), а најпознато индијанско име е „Сасквоч“ (''Sasquatch'') кое го измислиле припадниците на племето Халкомелем. Во индијанските приказни Бигфут е опасен [[човекојадец]] кој ги тероризира селата.
 
== Опис ==