Разлика помеѓу преработките на „Бизон“

Одземени 34 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство, мејствота → мејството)
 
''[[American Bison|B. bison]]''<br />''[[Wisent|B. bonasus]]''<br />†''[[Bison antiquus|B. antiquus]]''<br />†''[[Bison latifrons|B. latifrons]]''<br />†''[[Bison occidentalis|B. occidentalis]]''<br />†''[[Bison palaeosinensis|B. palaeosinensis]]''<br />†''[[Steppe Wisent|B. priscus]]''<br />†''[[B.schoetensacki]]''
}}
'''Бизон''' ([[лат.]] Bison) е род на [[парнокопитни]] животни и припаѓа на семејството шуплороги говеда (Bovidae). Бизоните ги одликуваат кратките [[нога|нозе]], широкото [[чело]] со јаки и нагоре свиткани [[рог]]ови, и премногу мускулест преден дел на телото обраснатобраснато со долга, еднолика,долги темнокафеави влакна. Живеат во крда, а мажјаците може да пораснат и до 3,5 m должина и 2 m во висина. Достигнуваат маса и до 1000 кг.
 
Бизонот е најголемо копнено животно во [[Европа]] и [[Северна Америка]]. Родот на бизони обфаќа четири изумрени и два современи вида: