Протосингел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
(Повеќето статии се со полно име. Да имаме ред)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
'''Протосингел''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''πρωτοσυγκελλος ='' „прв соќелијник“) — одликување со кое се одликуваат претставниците од високиот [[клир]]. Како што е случајот со поголемиот број титули коишто се пренеле од [[Источно Римско Царство|Источното Римско Царство]], денес ова одликување има само титуларен смисол. Историски гледано, протосингелот бил [[монахМонах|монахот]]от со којшто [[епископ]]от ја делел неговата ќелија, и му помагал во секојдневните активности.
 
Во денешно време оваа почесна титула најчесто му се доделува на највозрасниот клирик во една [[епархија]].