Егзибиционизам: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎Дијагностицирање: Јазична исправка, replaced: пропратн → придружн
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Дијагностицирање: Јазична исправка, replaced: пропратн → придружн)
 
== Дијагностицирање ==
 
Болеста се дијагностицира лесно. Најчесто повеќето луѓе доаѓаат до лекување поради судска одлука. Некои се мотивирани од страв за откривање од [[семејство]]то или колегите, и мал број бараат лекување бидејќи нивната жена или девојка е вознемирена од растројството. Емоционалниот став према болеста варира, некои изјавуваат дека единствениот проблем што го имаат со егзибиционизмот е неприфаќањето од општеството, други осеќаат силна вина и анксиозност. Егзибиционизмот многу често е во коморбидитет со други парафилии. Тоа може да значи, пациент што се лекува од егзибиционизам многу е веројатно да се пренасочи во други форми на девијантвно сексуално однесување и да страда од депресија, анксиозност или злоупотреба со супстанции. Освен тоа, многу пациенти со парафилии не соработуваат со лекарите, поради што лекарите можат да пропуштат многу лесно друга пропратнапридружна болест. Дијагностицирањето на егзибиционизам се разликува од стандардните процедури при дијагностицирање на повеќето ментални растројства. Процесот ги вклучува следните компоненти:
 
* Психијатриска евалуација и преглед на менталниот статус за да се дијагностицираат психијатриски и медицински состојби, да се отфрли [[шизофренија]], пост-трауматско стрес растројство, ментална ретардација и депресија.