Секунда: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: саатот → часот
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: небеск → небесн)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: саатот → часот)
 
}}</ref>
 
:''1/31.556.925,9747 од [[тропска година]] за 0 јануари 1900 во 12 саатотчасот ефемерно време.''
 
Оваа дефиниција била ратификувана на единаесеттата Генерална конференција за тегови и мери во 1960 година. Користењето на 1900 година не значи дека ова е епохата каде просечниот сончев ден трае 86.400 секунди. Тоа е повеќе, епоха каде тропската епоха трае 31.556.925,9747 секунди ефемерно време. Ефемерното време е дефинирано како мера на времето кое ги доведува посматраните позиции на небесните тела во склад со Њутновата динамична теорија на движењето.