Баликесир (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: пштини → крузи
с (Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: пштини → крузи)
}}
'''Баликесир ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Balıkesir'') е покраина во северна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Балкесир]]. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 км<sup>2</sup>. Поделена е на 4 општиниокруга.
 
== Наводи ==