Разлика помеѓу преработките на „Русиново“

Додадени 8 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Избирачко место: Јазична исправка, replaced: Изборно место → Избирачко место, изборните места → избирачките места
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Избирачко место: Јазична исправка, replaced: Изборно место → Избирачко место, изборните места → избирачките места)
Во периодот 1955-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Берово.
 
=== ИзборноИзбирачко место ===
 
Во селото постојат изборнитеизбирачките места бр. 14 и 15 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]], сместени во просториите на месна заедница и основното училиште.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html|title=Описи на ИМ|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 ноември 2019}}</ref>
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на оваије изборни место биле запишани вкупно 1.602 гласачи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://rezultati.sec.mk/mk-MK/1/r/all/56/1613|title=Претседателски избори 2019|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=3 ноември 2019}}</ref>