Ројтерс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 413 бајти ,  пред 1 година
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
(дополнување)
 
== Историја ==
Основана во [[1851]] година од [[Паул Јулиус Ројтер]], во почетокот се занимавала со комерцијални вести но почнала да им служи на растечкиот број на новинска клиентела откако на Лондонскиот утрински огласник се претплатил како корисник. По одреден период на натпревар, Ројтерс и две сопернички агенции се согласиле да ја поделат територијата и за многу години држеле монопол во светски информативни услуги. Компанијата останала во приватни раце до [[1925]] година кога нејзината структура почнала да се движи кон кооперативна за [[Велика Британија|британските]] и [[Австралија|австралиските]] информативни интереси. До крајот на [[XX век]] Ројтерс бил светски водач во покривањето на деловниот и финансискиот пазар. Во [[1984]] година тој станал јавна компанија под името ''Ројтерс ПЛЦ груп''.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 119</ref>
 
==Ројтерс во популарната култура==
* „Ројтерс“ ([[англиски]]: ''Reuters'') — песна на англиската [[Панк рок|панк-рок]] група ''[[Wire (панк-рок група)|Wire]]'' од 1977 година.<ref>[https://www.discogs.com/release/223354-Wire-Pink-Flag Discogs, Wire – Pink Flag (пристапено на 9.10.2021)]</ref>
 
== Наводи ==