Информатика: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Светска војна → светска војна (2)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Светска војна → светска војна (2))
 
 
== Историја ==
[[Податотека:Enigma.jpg|мини|Германската војска ја користела машината Енигма за време на II Светскасветска војна за комуникација за која тие мислеле дека е тајна. Пробивањето на кодот на Енигма е еден од важните фактори кои довеле до победа на Сојузниците во II Светскасветска војна.]]
 
Зборот „информатика“ за првпат се спомнува во Германија во 1957 година од страна на [[Карл Штајнбух]]. Информатиката ја има за основа математиката, електрониката, физиката и некои инженерски науки.