Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Македонската Православна Црква → Македонската православна црква
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: = Православие → = православие)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Македонската Православна Црква → Македонската православна црква)
}}
[[Податотека:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (2013-present).svg|300п|десно|thumb|Карта на епархиите во Македонија.]]
'''Повардарската епархија''' е една од десетте епрахии на [[Македонската Православнаправославна Црквацрква - Охридска Архиепископија]], која ја возглавува Неговото Вископреосвештенство [[митрополит г. Агатангел|митрополитот г. Агатангел]]. Повардарската епархија ги опфаќа градовите [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]] и [[Гевгелија]].
 
== Историја==