Демократска Федерална Македонија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Македонската Православна Црква → Македонската православна црква
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Македонската Православна Црква → Македонската православна црква)
* Декларацијата на [[АСНОМ]] за основните права на граѓаните на Демократска Македонија
* Решението на [[АСНОМ]] за воведување на [[македонски јазик|македонскиот јазик]] како службен јазик во македонската држава
* Решението на [[АСНОМ]] за прогласување на [[Илинден]] – [[2 август]] за народен и државен празник на македонската држава.
 
[[Првото заседание на АСНОМ]] формира свој [[Президиум]], кој всушност претставува прва македонска влада. Покрај претседател, Президиумот имал двајца потпретседатели, двајца секретари и 17 члена. За претседател е избран [[Методија Андонов - Ченто]].<ref>[http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID=55C78CD2E66E334188B3C8C0077BF605 www.sobranie.mk], На 2 август 1944 година, [[Методија Андонов Ченто]] е избран за претседател на Президиумот на ова највисоко државно тело на '''Демократска Федерална Македонија''', која подоцна е именувана како [[Народна Република Македонија]].</ref>
 
Територијата на државата била поделена на народни одбори, околии и општини како облици на локална управа и самоуправа.
 
Излегува првиот број на весникот „[[Нова Македонија]]“. Донесена одлука за основање на [[Учителска школа Скопје|Школата за народни учители]]. Формирана е [[Народната библиотека „Климент Охридски“]]. Формирана е [[Македонската филхармонија]]. [[Божиќни настани на Скопското Кале|Божиќните настани на Скопското Кале]]: одредени единици одбиваат да заминат на [[Сремски фронт|Сремскиот фронт]] и наместо тоа сакаат да се оди на [[Солун]]. Формиран е [[Македонскиот народен театар]]. Се одржува [[Првиот црковно-народен собор]] за обновување на [[Македонската Православнаправославна Црквацрква]]. Формирана е првата [[Влада на Македонија од 1945|македонска влада]]. Донесено е решение за утврдување на [[македонската азбука]]. Од печат излегува првиот македонски буквар.
 
На [[8 март]] [[1946]] г. [[Президиум на Народното Собрание|Президиумот на Народното Собрание]] донесува закон со кој дотогашното име [[Демократска Федерална Македонија]] се менува во [[Народна Република Македонија]].<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=25&vId=72114596&lId=1&pmId=25 www.mia.com.mk]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, На денешен ден, 8 март 1946. Президиумот на Народното собрание на Македонија донесе Закон за измена на името на Демократска Федерална Македонија</ref>
 
==Поврзано==