Народништво: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: се повеќе → сè повеќе
с (Zdravko ја премести страницата Народњаштво на Народништво)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: се повеќе → сè повеќе)
 
'''Народњаштво''' е идеолошка доктрина и социо-политички движење на интелектуалци во [[Руската Империја]] во втората половина на 19 век и во почетокот на 20 век. Неговите приврзаници развиваат национален модел за некапиталистички општествен развој, што постепено се прилагодува на условите сесè повеќе модернизирана економија.
 
Како систем од идеи народњаштвото е карактеристика на земји со претежно аграрна економија во периодот на транзиција кон индустријализација ([[Полска]], голем дел од [[Руската Империја]], [[Украина]], Прибалтичките земји, [[Кавказ]]). Истражувачите го прифаќаат народњаштвото како еден вид на утописки социјализам, комбиниран со проект за реформи на социо-економската и политичката сфера на општествениот живот и односи <ref>Von Laue, Theodore H. "The Fate of Capitalism in Russia: The Narodnik Version," American Slavic and Easy European Review,13, no. 1 (1954): 11-28.</ref>.