Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
[[Податотека:Amerigo vespucci 1976 nyc aufgetakelt.jpg|thumb|333px|[[Италија]]нскиот брод ''Америго Веспучи'' во пристаништето [[Њујорк]], 1976]]
'''БродовитеБродови''', без разлика дали танкери или едноставни вдлабнати кануа, отсекогаш имале голема улога во превозот на луѓе и стока. Повеќе од илјада години трговијата се одвива со помош на бродовите.
 
== Историја ==