Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Развојни можности: Правописна исправка, replaced: се погол → сè погол
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: се се → се)
с (→‎Развојни можности: Правописна исправка, replaced: се погол → сè погол)
== Развојни можности ==
 
Хидроенергијата пружа големи можности за понатамошен развој. Иако се поголемите рекереки се воглавно искористени, помалите реки и [[поток|потоци]] пружуваа можности за понатамошна изградба, поготово хидроелектрана со проточен вид или со мали [[брани]].
 
Кога се зборува за '''хидроенергија''' тогаш тука првенствено се подразбира '''енергија на водотеците''' ( '''енергија на река'''). '''Ледник енергија''' и '''енергија на морски струи''' се во овој момент неисплатливи и технички со големи барања за користење, тие не се користат или нивното користење е во [[експеримент]]на фаза (енергија на морски струи). '''Енергија на плимите и осеките''' со своето постоење должи на [[гравитација]]та, на незјиното дејство. '''Бран енергија''' е [[енергија на ветар]]от, тие некогаш се наведува одвоено од хидроенергијата.