Разлика помеѓу преработките на „Марк Ребије“

Одземени 3.188 бајти ,  пред 3 месеци
с
Јазична исправка, replaced: социјалните мрежи → друштвените мрежи
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (Јазична исправка, replaced: социјалните мрежи → друштвените мрежи)
 
 
== Ран живот ==
Таткото на Ребије бил [[Французи|Французин]]н, а мајка му од [[Јужна Каролина]]. Неговите родители се сретнале во [[Париз]]. Ребије започнал да свири [[пијано]] на четиригодишна возраст и студирал класична музика до 15-та година додека одел во средното училиште за изведувачки и визуелни уметности Букер Т. Вашингтон во [[Далас]]. Тој се откажал од факултет по една година студирање актерска игра. Потоа Ребије работел во други сектори десет години, вклучително и во корпоративен центар за повици, додека безуспешно произведувал музика под името „Leae“.<ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.dublinlive.ie/whats-on/music-nightlife-news/marc-rebillet-interview-beatyard-viral-16684308|title=Viral sensation Marc Rebillet on touring the world with his "insane" new job|last=Jones|first=Christopher|date=August 1, 2019|work=DublinLive|accessdate=August 5, 2019}}</ref><ref name=":3">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.centraltrack.com/qa-marc-rebillet-is-wildin-his-way-to-the-top/|title=[Q&A] Marc Rebillet Is Wildin' His Way To The Top.|last=Freedman|first=Pete|date=September 18, 2019|work=Central Track|language=en-US|accessdate=September 21, 2019}}</ref>
 
Во 2007 година, Ребилет билпрофилиран на [[KDFW|Фокс 4]] во Далас, откако бил прв во редица за да купи [[iPhone]], за време на првичното издание. Една жена му платила на Ребије 800 долари за неговото место во линијата, обидувајќи се да купи повеќе телефони за да ги препродава. Планот не и успеал како резултат на политиката на продавницата што дозволувала само еден iPhone по клиент.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.wimp.com/womans-plan-to-get-rich-quick-blows-up-in-her-face/|title=Woman's plan to get rich quick blows up in her face.|date=February 2, 2009|work=Wimp.com}}</ref>
=== Стриминг преку Интернет ===
[[Податотека:Marc_Rebillet_5.jpg|мини| Ребије во [[Далас]], [[Тексас]].|400п]]
Професионалната музичка кариера на Ребије започнала во 2016 година, кога тој започнал да објавува видеа на [[YouTube]] и стримови во живо на кои импровизира песни во неговата спална соба, апартман и хотелски соби,<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://djmag.com/content/get-know-marc-rebillet|title=Get to know: Marc Rebillet|last=Roberts|first=Joe|date=November 6, 2018|work=DJMag|accessdate=July 2, 2019}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.houstonchronicle.com/entertainment/music/article/Dallas-comedian-musician-Marc-Rebillet-sets-15102695.php|title=Dallas comedian/musician Marc Rebillet sets internet on fire with racy track|last=Lindsey|first=Craig|date=March 6, 2020|work=Houston Chronicle|language=en-US|archive-url=|archive-date=|accessdate=March 10, 2020}}</ref> често додека танцува во неговите боксерки. Овие видеа почнале да стануваат вирални преку [[Reddit|Редит]] и [[Фејсбук]], генерирајќи база на обожаватели. Многу од песните на Ребије се инспирирани од барањата во живо од неговите обожаватели, кои му се јавуваат од телефонскиот број што го објавува на социјалнитедруштвените мрежи или коментираат за време на преносот во живо.<ref name=":4">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.wbur.org/hereandnow/2020/03/09/marc-rebillet-youtuber-social-media|title=Musician Marc Rebillet Wants To Make You Laugh — And Maybe Buy A Robe|last=Mosley|first=Tonya|date=March 9, 2020|work=WBUR|language=en|archive-url=|archive-date=|accessdate=March 15, 2020}}</ref> Сесиите на Ребије можат да траат од еден до пет часа. Содржината на стримовите варира многу, од романса и секс до несериозни теми, како што е јадење грицки.<ref name=":6">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.vice.com/en_us/article/v745d4/marc-rebillet-played-his-essential-workers-anthem-live-for-us-including-the-swears|title=Marc Rebillet Played His ‘Essential Workers Anthem’ Live for Us (Including the Swears)|last=Thomas|first=Dexter|date=April 28, 2020|work=Vice|language=en|accessdate=May 3, 2020}}</ref>
 
Од март 2021 година, Ребије има 11,8&nbsp;милиони мрежни преноси на неговата музика, има 1,17 милиони претплатници на YouTube и над 79 милиони прегледи на YouTube.<ref name=":8">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.billboard.com/articles/business/chart-beat/9413136/marc-rebillet-quadruples-his-reach-with-drive-in-concert-tour|title=Marc Rebillet Quadruples His Reach With Drive-In Concert Tour|last=Frankenberg|first=Eric|date=July 2, 2020|work=Billboard|archive-url=|archive-date=|accessdate=July 12, 2020}}</ref>
За време на [[Пандемија на КОВИД-19|пандемијата КОВИД-19]], турнејата на Ребије во [[Австралија]] и [[Нов Зеланд]] била откажана и потоа презакажана за почетокот на 2021 година.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nme.com/en_au/news/music/marc-rebillet-reschedules-australian-tour-dates-2637102|title=Marc Rebillet reschedules Australian tour dates|last=Bruce|first=Jasper|date=March 30, 2020|work=NME|language=en-AU|archive-url=|archive-date=|accessdate=April 1, 2020}}</ref> Наместо откажаните емисии, тој закажал четири бесплатни емисии во живо на Твич, именувани за четири града на откажаната турнеја. Оваа колекција на претстави тој ја нарекол „Карантин турнеја во живо“, со првото шоу кое привлекло над 1,57&nbsp;милиони гледачи и собрала над 34.000 долари за добротворни цели поврзани со коронавирус.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nme.com/en_au/news/music/marc-rebillet-announces-quarantine-livestream-tour-2625748|title=Marc Rebillet announces Quarantine Livestream Tour|last=Bruce|first=Jasper|date=March 16, 2020|work=NME|language=en-AU|archive-url=|archive-date=|accessdate=March 19, 2020}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.billboard.com/articles/business/9342716/coronavirus-how-to-guide-music-industry|title=How Artists Can Stay Afloat Amid the Coronavirus Crisis|last=Knopper|first=Steve|date=March 26, 2020|work=Billboard|archive-url=|archive-date=|accessdate=March 28, 2020}}</ref><ref name=":7">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.pollstar.com/article/marc-rebillets-drive-in-concert-tour-to-hit-multiple-cities-kicking-off-in-june-144483|title=Marc Rebillet's 'Drive-In Concert Tour' To Hit Multiple Cities, Kicking Off In June|last=Borba|first=Ryan|date=May 5, 2020|work=Pollstar|archive-url=|archive-date=|accessdate=May 22, 2020}}</ref> Објаснувајќи зошто тој избрал да започне да се емитува на Twitch, Ребије за „''The Verge''“ рекол: „Само се обидувам да преживеам, а Twitch има најголем потенцијал за заработка за стрим во живо“.<ref name=":5">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theverge.com/2020/3/19/21185220/tours-canceled-musicians-marc-rebillet-twitch-livestreaming-coronavirus|title=Tours are canceled, so musicians are turning to Twitch|last=Deahl|first=Dani|date=March 19, 2020|work=The Verge|language=en|accessdate=March 20, 2020}}</ref>
 
Исто така поврзано со пандемијата, Ребије снимил песна, наречена „Химна на општите работници“, посветена на општите работници, за да им се заблагодари за нивната работа.<ref name=":6">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.vice.com/en_us/article/v745d4/marc-rebillet-played-his-essential-workers-anthem-live-for-us-including-the-swears|title=Marc Rebillet Played His ‘Essential Workers Anthem’ Live for Us (Including the Swears)|last=Thomas|first=Dexter|date=April 28, 2020|work=Vice|language=en|accessdate=May 3, 2020}}</ref> Дискутирајќи за песната за ''Бостон Хералд'', Џед Готлиб напишал дека „мелодијата што ја изгради за една минута има повеќе карактер и магија од било што на неодамнешните ТВ-концерти на мрежата за слободна мрежа“.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.bostonherald.com/2020/04/26/indie-acts-perfectly-suited-to-low-budget-online-concerts/|title=Indie acts perfectly suited to low-budget, online concerts|last=Gottlieb|first=Jed|date=April 26, 2020|work=Boston Herald|language=en-US|archive-url=|archive-date=|accessdate=May 3, 2020}}</ref>
 
На 9<sup>ти</sup> декември, во пресрет на достигање на еден милион претплатници на YouTube, Ребије емитувал во живо за време и по достигањето на милионот. Тој го искористил стримот како можност да донира во повеќе добротворни организации.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://thissongissick.com/post/marc-rebillet-announces-marathon-stream-for-charity/|title=Marc Rebillet Announces Marathon Stream For Charity|date=December 8, 2020|work=This Song Is Sick}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://edm.com/news/marc-rebillet-non-stop-livestream-1-million-followers|title=Marc Rebillet is Streaming Live—Nonstop—Until He Reaches 1 Million YouTube Subscribers|last=Stone|first=Katie|work=EDM.com – The Latest Electronic Dance Music News, Reviews & Artists}}</ref>
=== Настапи во живо ===
[[Податотека:Marc_Rebillet_Beatyard.jpg|мини|Ребије во [[Даблин]] во 2019 г.|350п]]
Неговите први емисии во живо се одржале во 2017 година во барови во неговиот роден [[Далас]], [[Тексас]].<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://djmag.com/content/get-know-marc-rebillet|title=Get to know: Marc Rebillet|last=Roberts|first=Joe|date=November 6, 2018|work=DJMag|accessdate=July 2, 2019}}</ref> Потоа се преселил во [[Њујорк (град)|Њујорк]] за понатамошна развој на својата музичка кариера. Опишувајќи како неговото присуство на Интернет брзо ја зголемило неговата фан-база, Ребије му рекол на еден интервјуер:<blockquote>Се случи многу, многу брзо ... целата работа на Интернет се одвиваше на многу агресивен начин. Луѓето ширум светот само што започнаа да ги споделуваат моите работи на „Фејсбук“, мојата публика на „Фејсбук“ отиде од 7.000 или 10.000 следбеници до, за една или две недели, 50.000. Потоа беа 100.000. И бројката само продолжи да се качува! И со тој скок дојдоа сите овие букинг барања од целиот свет со кои навистина немав поим како да се справам.<ref name=":3">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.centraltrack.com/qa-marc-rebillet-is-wildin-his-way-to-the-top/|title=[Q&A] Marc Rebillet Is Wildin' His Way To The Top.|last=Freedman|first=Pete|date=September 18, 2019|work=Central Track|language=en-US|accessdate=September 21, 2019}}</ref></blockquote>Почнувајќи од 2019 година, Ребије настапил на турнеи во [[САД]] и [[Европа]], а продажбата на билети станала неговиот примарен извор на приход.<ref name=":5"/><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.dallasobserver.com/music/dallas-dj-marc-rebillets-homegrown-homecoming-11637969|title=Electronic Provocateur Marc Rebillet Returns Home to Dallas With an International Following|last=Hicks|first=Tyler|date=April 12, 2019|work=Dallas Observer|accessdate=July 2, 2019}}</ref><ref name=":5">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theverge.com/2020/3/19/21185220/tours-canceled-musicians-marc-rebillet-twitch-livestreaming-coronavirus|title=Tours are canceled, so musicians are turning to Twitch|last=Deahl|first=Dani|date=March 19, 2020|work=The Verge|language=en|accessdate=March 20, 2020}}</ref> Во живо претставите на Ребије се енергични, интерактивни и скоро целосно [[Импровизација|импровизирани]], со многу малку материјал што се повторува од емисија во емисија. Објаснувајќи го својот пристап кон изведбата, Ребије изјавил: „Доаѓам до неколку идеи, вршам неколку набљудувања во текот на денот, мислам на нешто што е важно за толпата пред која изведувам, ги користам тие работи како садници за идеи за песни“.<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=https://dublingazette.com/whats-on/entertainment/marc-rebillet-the-funnyman-with-serious-side-balanced-by-brilliance-47628/|title=Marc Rebillet: The funnyman with a serious side, balanced by brilliance|last=Hendicott|first=James|date=July 25, 2019|work=Dublin Gazette|language=en-GB|accessdate=July 26, 2019}}</ref> Даблинскиот весник го нарекол Ребије „човек кој е чувствителен далеку од неговите резултати. Одличен уметник, кој знае да се забавува “. Ирскиот испитувач го нарекол Ребије „емотивен пад на диџејот/комичарот/едно лице“ и го нарекол неговиот настап во живо „нервозен и многу привлечен“.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.irishexaminer.com/breakingnews/lifestyle/culture/beatyard-review-a-convenient-and-mud-free-setting-with-some-great-music-942857.html|title=Beatyard review: A convenient and mud-free setting with some great music|last=Power|first=Ed|date=August 9, 2019|work=Irish Examiner|language=en|accessdate=August 12, 2019}}</ref> Тајлер Хикс од ''Далас Обсервер'' рекол дека „малку изведувачи можат да одговараат на ревносниот интензитет“.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.dallasobserver.com/music/youtube-star-and-musician-marc-rebillet-returned-to-dallas-for-a-show-at-trees-11766057|title=Marc Rebillet Discusses Returning to His Native Dallas After Becoming an International Artist|last=Hicks|first=Tyler|date=September 27, 2019|work=Dallas Observer|accessdate=September 28, 2019}}</ref>
 
=== Возење во концертна турнеја ===
Како одговор на пандемијата [[КОВИД-19]] во 2020 година, во која беа откажани сите концерти, Ребије закажал „drive-in концертна турнеја“ во јуни 2020 година, во која тој настапил на 12 претстави во 8театарски сали во [[САД]], додека присутните гледале од своите автомобили и слушале локална радиофреквенција.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.billboard.com/articles/news/concerts/9379646/drive-in-concerts-list-coronavirus|title=List of Drive-In Concerts in Wake of Coronavirus|last=Rowley|first=Glenn|date=May 19, 2020|work=Billboard|archive-url=|archive-date=|accessdate=May 22, 2020}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.pollstar.com/article/marc-rebillet-the-loop-daddy-improvises-an-innovative-post-corona-touring-model-144723|title=Marc Rebillet: The 'Loop Daddy' Improvises An Innovative Post-Corona Touring Model|last=Borba|first=Ryan|date=June 3, 2020|work=Pollstar|archive-url=|archive-date=|accessdate=June 17, 2020}}</ref> Целта на овие претстави била да останат во согласност со прописите за социјално дистанцирање. Како отварање на турнејата, биле прикажани кратки филмови. Објаснувајќи како планирал да настапи, Ребије за ''[[CNN|Си-Ен-Ен]]'' изјавил: „Бидејќи сите ќе бидат принудени да бидат во своите автомобили, ќе можам да направам многу трчање наоколу,„ да комуницирам “со публиката, само со тоа што ќе го направам своето."<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.cnn.com/2020/05/07/entertainment/marc-rebillet-drive-in-tour-trnd/index.html|title=Marc Rebillet, electronic dance artist, plots first known US tour at drive-in theaters|last=Ries|first=Brian|date=|work=CNN|archive-url=|archive-date=|accessdate=May 22, 2020}}</ref> Турнејата била наречена прва од ваков вид во Соединетите Држави и заработила 523.000 долари со 12.132 присутни. Ребије достигнал повеќе обожаватели на drive-in турнејата отколку што би имал на турнеја во затворени простории.<ref name=":78"/>{{Наведена<ref мрежна страница|urlname=https":7"//www.pollstar.com/article/marc-rebillets-drive-in-concert-tour-to-hit-multiple-cities-kicking-off-in-june-144483|title=Marc Rebillet's 'Drive-In Concert Tour' To Hit Multiple Cities, Kicking Off In June|last=Borba|first=Ryan|date=May 5, 2020|work=Pollstar|archive-url=|archive-date=|accessdate=May 22, 2020}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://uproxx.com/indie/us-drive-in-concert-tour-marc-rebillet/|title=The US Is Getting Its First Drive-In Concert Tour|last=Rossignol|first=Derrick|date=May 6, 2020|work=UPROXX|language=en-US|archive-url=|archive-date=|accessdate=May 22, 2020}}</ref><ref>{{Наведени вести|url=https://www.wsj.com/articles/with-no-summer-concerts-its-garth-brooks-at-the-drive-in-11593941400|title=With No Summer Concerts, It’s Garth Brooks at the Drive-In|last=Steele|first=Anne|date=July 5, 2020|work=Wall Street Journal|access-date=July 12, 2020|language=en-US|issn=0099-9660}}</ref><ref name=":8">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.billboard.com/articles/business/chart-beat/9413136/marc-rebillet-quadruples-his-reach-with-drive-in-concert-tour|title=Marc Rebillet Quadruples His Reach With Drive-In Concert Tour|last=Frankenberg|first=Eric|date=July 2, 2020|work=Billboard|archive-url=|archive-date=|accessdate=July 12, 2020}}</ref>
 
== Награди и признанија ==
 
== Музика ==
Музиката на Ребије се дефинира со неговата употреба на неговата loop станица Boss RC-505, што му овозможува да го раслои гласот, клавијатурата, дајрето и другите рачни [[удирачки инструменти]]. Повеќето од неговите песни се импровизирани, и вклучуваат елементи на [[фанк]], [[соул]], [[Хип хоп музика|хип хоп]], и [[Хаус музика|хаус]] музика, како и комични [[Скеч|скечевискеч]]еви. Ник Пагано ја опишал музиката на Ребије како „од душевно серенадирање балада за пијано до фанки licks на бас до чисти клуберски песни и секогаш е придружена со неговата единствена смисла за хумор“.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.pghcitypaper.com/pittsburgh/marc-rebillet-put-on-a-one-of-its-kind-performance-at-the-rex-theater/Content?oid=16015181|title=Marc Rebillet put on a one-of-its-kind performance at The Rex Theater|last=Pagano|first=Nick|date=October 14, 2019|work=Pittsburgh City Paper|archive-url=|archive-date=|accessdate=October 27, 2019}}</ref> Неговите текстови имаат тенденција да бидат комични, глупави или вулгарни, доволно за да се нарекува комичар. „Глупавата“, „налудничава“ и „сериозна“ личност на Ребије игра улога во неговата популарност.<ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.dublinlive.ie/whats-on/music-nightlife-news/marc-rebillet-interview-beatyard-viral-16684308|title=Viral sensation Marc Rebillet on touring the world with his "insane" new job|last=Jones|first=Christopher|date=August 1, 2019|work=DublinLive|accessdate=August 5, 2019}}</ref>
 
Говорејќи во врска со лирските содржина на песните Ребије, Toњa Мозли од WBUR велела дека "тие се всушност навистина остроумни. На некој начин се како социјални коментари.“<ref name=":4">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.wbur.org/hereandnow/2020/03/09/marc-rebillet-youtuber-social-media|title=Musician Marc Rebillet Wants To Make You Laugh — And Maybe Buy A Robe|last=Mosley|first=Tonya|date=March 9, 2020|work=WBUR|language=en|archive-url=|archive-date=|accessdate=March 15, 2020}}</ref>
 
Ребије ги спомнал [[Реџи Вотс]], [[Нина Симон]], [[Мадлиб]] и [[Jamesејмс Блејк (музичар)|Џејмс Блејк]] како извор на инспирација.<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://djmag.com/content/get-know-marc-rebillet|title=Get to know: Marc Rebillet|last=Roberts|first=Joe|date=November 6, 2018|work=DJMag|accessdate=July 2, 2019}}</ref> Говорејќи за Реџи Вотс, Ребије изјавил: „Не би го сторил ова ако тој не постои“.<ref name=":3">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.centraltrack.com/qa-marc-rebillet-is-wildin-his-way-to-the-top/|title=[Q&A] Marc Rebillet Is Wildin' His Way To The Top.|last=Freedman|first=Pete|date=September 18, 2019|work=Central Track|language=en-US|accessdate=September 21, 2019}}</ref>
 
== Личен живот ==