Разлика помеѓу преработките на „Карло III од Неапол“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Детството и младоста (1354 или 1357 - 1370): Правописна исправка, replaced: ратучедк → ратучетк
с (→‎top: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: нa → на)
с (→‎Детството и младоста (1354 или 1357 - 1370): Правописна исправка, replaced: ратучедк → ратучетк)
 
Луј од Дурацо се побунил против неговите братучеди, Јоана I од Неапол , и нејзиниот сопруг, Луј Таранто во пролетта 1360, но бил поразен. {{Sfn|Goldstone|2009}} Тој исто така бил принуден да го испрати детето Чарлс како заложник на судот на кралицата Јоана I во [[Неапол]] . {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Goldstone|2009}} Откако таткото на Чарлс починал во затвор во летото 1362 година, кралицата Јоана наредила Чарлс да се третира "со сите почести поради кралското семејство и да го одржува во кралска држава". {{Sfn|Goldstone|2009}}
 
Далечниот братучед на Карло, Луј I од Унгарија , кој не бил татко на син, одлучил да го покани Карло во Унгарија. {{Sfn|Süttő|2002}} Карло дошол во Унгарија во 1364 или 1365 година. {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Engel|2001}} Кралот Луј првично планирал да организира брак меѓу Карло и Ана, која бил ќерка на [[Карло IV (Свето Римско Царство)|Карло IV, светиот римски цар]].{{Sfn|Süttő|2002}} Меѓутоа, преговорите за нивниот брак биле прекинати бидејќи односите меѓу Луј I и Карло IV се влошиле. {{Sfn|Süttő|2002}} Потоа, Луј предложил брак помеѓу Карло и братучедкатабратучетката на Карло  Маргарет од Дурацо , која била најмладата ќерка на помладата сестра на кралицата Јоана, Марија од Калабрија . {{Sfn|Goldstone|2009}} Иако кралицата се спротивставила на бракот, [[Папа Урбан VI|папата Урбан VI]] му дал дозвола што била потребна за бракот на 15 јуни 1369 година. {{Sfn|Goldstone|2009}} Нивниот брак се одржал во Неапол на 24 јануари 1370 година. {{Sfn|Goldstone|2009}} {{Sfn|Süttő|2002}}
 
=== Во служба на Луј I (1371-1379) ===