Разлика помеѓу преработките на „Горан Шпрем“

Одземен 2.021 бајт ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Горан Шпрем“)
 
 
'''Горан Шпрем''' ([[хрватски јазик|хрватски]]: ''Goran Šprem'', [[Дубровник]], [[6 јули]] [[1979|1979 година)]] е хрватски [[Ракомет|ракометар]]. Игра на позицијата лево крило, каде што се покажа во многу клучни моменти на важни натпревари со неговата тактички и технички добро изградена игра. Во моментов игра за Нордхорн [[Германија|во Германија.]]
 
{| class="infobox" style="width: 22em;"
! colspan="3" style="text-align:center; background-color:#ccc;" |Освоени медали
|-
! colspan="3" style="text-align:center;vertical-align:middle;background-color:#eeeeee;" | [[Рукомет|Ракомет]]
! colspan="3" style="text-align:center;vertical-align:middle;background-color:#eeeeee;" | [[Олимпијске игре|Олимпијада]]
|-
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" |
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | <span class="nowrap">[[Рукомет на Летњим олимпијским играма 2004.|2004 Атина]]</span>
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | [[Рукометна репрезентација Хрватске|Хрватска]]
! colspan="3" style="text-align:center;vertical-align:middle;background-color:#eeeeee;" | Светско ракометно првенство
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" |
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | <span class="nowrap">[[Светско првенство у рукомету 2003.|2003 Португалија]]</span>
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | [[Рукометна репрезентација Хрватске|Хрватска]]
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" |
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | <span class="nowrap">[[Светско првенство у рукомету 2005.|2005 година Тунис]]</span>
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | [[Рукометна репрезентација Хрватске|Хрватска]]
|- style="text-align:center;vertical-align:middle;"
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" |
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | <span class="nowrap">[[Светско првенство у рукомету 2009.|2009 година Хрватска]]</span>
| style="text-align:center;vertical-align:middle;" | [[Рукометна репрезентација Хрватске|Хрватска]]
|}
'''Горан Шпрем''' ([[Дубровник]], [[6 јули]] [[1979|1979 година)]] е хрватски [[Ракомет|ракометар]]. Игра на позицијата лево крило, каде што се покажа во многу клучни моменти на важни натпревари со неговата тактички и технички добро изградена игра. Во моментов игра за Нордхорн [[Германија|во Германија.]]
 
Со [[Машка ракометна репрезентација на Хрватска|хрватската ракометна репрезентација]] освои светско и олимписко злато, и постигна голем број други успеси.
Како член на националниот тим во [[2004|2004 година]] бил добитник на Државната награда за спорт „Фрањо Бучар“.
 
{{Биог-никулец}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Хрватски ракометари]]
[[Категорија:Луѓе од Дубровник]]