Разлика помеѓу преработките на „Портрет на мадам Рулен“

нема опис на уредувањето
с (Kiril Simeonovski ја премести страницата Portrait of Madame Roulin на Портрет на мадам Рулен)
[[Податотека:Paul_Gauguin_-_Madame_Roulin.jpg|мини|350x350пксдесно|350п|Портрет на мадам Рулен]]
'''''PortraitПортрет ofна Madameмадам RoulinРулен''''' е портретслика на[[маскено сликарство|масло на платно]] од [[Пол Гоген]], одкојашто Augustineпретставува Roullinпортрет на Августина Рулен (роденмоминско: PellicotПелико; 1851-1930), сопруга на поштарот JosephЖозеф RoulinРулен (1841-1903). СегaДенес, сликата се енаоѓа во Музејот на уметност во Сент Луис (St Louis Museum of Art).<ref>No. 5 ː 1959, don de Mrs Mark Steinberg.</ref>
 
Насликана е во ноември 1888 година за време на заедничкиот престој на GauguinПол Гоген и [[Винсент ван Гог]] во [[Арл]], каде што уметникуметникот го насликал и семејството RoulinРулен.<ref>[[Georges Wildenstein]], ''Gauguin, catalogue'', vol. I, 1964, n° W 298.</ref>
[[Податотека:Paul_Gauguin_-_Madame_Roulin.jpg|мини|350x350пкс]]
'''''Portrait of Madame Roulin''''' е портрет на масло на платно од [[Пол Гоген]] од Augustine Roullin (роден Pellicot; 1851-1930), сопруга на поштарот Joseph Roulin (1841-1903). Сегa е во Музејот на уметност во Сент Луис (St Louis Museum of Art).<ref>No. 5 ː 1959, don de Mrs Mark Steinberg.</ref>
 
== Наводи ==
Насликана е во ноември 1888 година за време на заедничкиот престој на Gauguin и [[Винсент ван Гог]] во [[Арл]], каде што уметник го насликал и семејството Roulin.<ref>[[Georges Wildenstein]], ''Gauguin, catalogue'', vol. I, 1964, n° W 298</ref>
<references />
 
 
== Референци ==
<references />
[[Категорија:Слики од Пол Гоген]]