Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Дали сте знаеле“

нема опис на уредувањето
<!-----------------СОДРЖИНАТА НА ПРЕДЛОШКАТА Е ПОД ОВОЈ РЕД----------------------->
[[Податотека:Tumba Belasica IMG 7972.jpg|десно|180п|Поглед кон врвот Тумба на Беласица]]
* ...дека врвот '''[[Тумба (врв)|ТубаТумба]]''' на [[Беласица]] е тромеѓа помеѓу [[Вардарска Македонија|Вардарска]], [[Егејска Македонија|Егејска]] и [[Пиринска Македонија]]?
* ...дека [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]] е нарчен по '''[[Стара Планина]]''', чие турско име е „Балкан“?
* ...дека '''[[Битола]]''' е основана од кралот '''[[Филип II Македонски]]'''?