Разлика помеѓу преработките на „В’мбел“

Нема измена во големината ,  пред 25 дена
с (→‎Географија и местоположба: Непотребно, removed: (Касторија))
 
 
=== Родови ===
В'мбел некогаш било македонско православно село, кое денес е раселено,. родовитеРодовите од селото биле следните:
 
''Љоровци (''доселени од областа [[Мала Преспа]] во [[Албанија]]), ''Дигаловци, Рошовци, Машенци, Почевци, Султовци, Гершановци, Таревци, Кичевци (''според името возможно е да потекнуваат од [[Кичево]] или [[кичевско]]), ''Шановци, Пуровци (''според непотврдени кажувања потекнуваат од [[кумановско]], доселени после [[Карпошово востание|Карпошовото востание]]), ''Палковци, Стајовци (Мишовци), Лафазановци, Дуљовци, Толичеви, Тимјовци, Крстовци, Сомовци, Чакаровци, Гапковци, Ставровци, Караискаковци, Дигаловци (''доселени се од [[Пештани]], [[охридско]]), ''Попдимитрови'', ''Камбуровци, Карамешовци, Фушкини, Троковци, Пановци и Лукровци.''<ref name=":0">{{Наведена книга|title=В’мбел|last=Пановски|first=Сократ|publisher=|year=2002|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>