Фил: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: на база → на основа
[проверена преработка][проверена преработка]
с (ситна поправка)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: на база → на основа)
 
[[Податотека:Farshirovannyi peretz.jpg|мини|десно|300п|[[Полнети пиперки]].]]
'''Фил''' или '''полнење''' во [[кулинарство]]то означува смеса од зеленчук, овошје или други прехранбени производи со кои се полнат различни [[деликатес]]и. Во [[Македонски јазик|македонскиот јазик]] постои и поимот '''зајре''' кој обично се користи за филот со кој се полнат различни [[Кифла|кифли]] и слични производи на базаоснова на [[тесто]]. Можат да бидат полнети многу видови на храни, како [[месо]], зеленчук, [[Јајце|јајца]] и овошје.
 
Понекогаш поимот „фил“ се користи да се означи [[шлаг]]от кој се нанесува на [[Торта|тортите]] и [[колач]]ите.
 
{{Храна-никулец}}
 
[[Категорија:Храна]]