Разлика помеѓу преработките на „Меѓународна организација за цивилно воздухопловство“

с
→‎Стандарди на ИКАО: Јазично подобрување, replaced: на база → на основа (3)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Стандарди на ИКАО: Јазично подобрување, replaced: на база → на основа (3))
 
ИКАО исто така усогласува одредени функции кои се применуваат во воздухопловната индустрија, како што е на пр. Системот за аеронаутичко пренесување на пораки (''AMHS''), со што официјално станува и организација за стандарди.
 
ИКАО исто така го дефинира и Меѓународниот стандард за атмосфера (познат и како Стандард за атмосфера на ИКАО), модел на стандардна варијација на притисокот, температурата, густината, вискозноста и апсолутната висина на Земјината атмосфера. Ова е корисно при бирање на инструменти и конструирање на авиони.<ref name="ICAO 1993">ICAO, ''[http://www.icao.int/cgi/goto_m.pl?isbn/index.html Manual of the ICAO Standard Atmosphere (extended to 80 kilometres (262 500 feet))]'', Doc 7488-CD, Third Edition, 1993, ISBN 92-9194-004-6</ref> ИКАО стандардизира и пасоши на базаоснова на автоматско читање во целиот свет.<ref name="ICAO MRTD">{{нмс|title=Machine Readable Travel Documents (MRTD)|author=International Civil Aviation Organization|work=ICAO MRTD website|url=http://mrtd.icao.int| accessdate = 2007-09-10}}</ref> На овој начин, се овозможува побрзо обработување на податоците и се избегнува процедурата на нивно рачно внесување во компјутер. ИКАО објавува патни исправи на базаоснова на автоматско читање.<ref name="ICAO 2006">{{Citation
|author = International Civil Aviation Organization
|author-link = International Civil Aviation Organization
|archive-url = https://web.archive.org/web/20070902073911/http://mrtd.icao.int/content/view/33/202/
|url-status = dead
}}</ref> Како најнов стандард е оној за биометричките пасоши. Тие функционираат на базаоснова на микрочип на кој се сместени основните податоци на патниците.
== Кодови на ИКАО ==