Разлика помеѓу преработките на „Влашки јазик“

с
→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: врз база → врз основа
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: врз база → врз основа)
 
Со прекинувањето на железната завеса и симнувањето на комунистите од власт, странските пропаганди повторно почнуваат да вршат силна тензија (која претходно била оправдувана со Комунизмот) врз [[Власи]]те (Ароманците) да го заборават засекогаш својот јазик.
 
Ароманскиот јазик подоцна ќе биде официјално кодифициран со одржувањето на Двата Интернационални Конгреси во [[Германија]] (Фрајбург) како и Меѓународниот Конгрес во [[Битола]] во 1997 година, кога се напушта пропагандистичката теорија на користење на романската азбука (која била користена дотогаш) и се формира нова азбука (врз базаоснова на онаа на Михаил Бојаџи), [[правопис]], а граматиката се задржува во истата форма предадена од Михаил Бојаџи.
 
Денес ароманскиот јазик како службен јазик се користи само во [[Република Македонија]], и тоа на територијата на [[Општина Крушево]].