Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се се → сè се
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се се → сè се)
 
Вакви организми се [[прокариоти]]те, највеќето [[протисти]] и некои видови на [[габи]]. Иако некои од овие организми живеат во колонии, тие сепак се едноклеточни. Организмите живеат заедички, сите клетки во колонијата се исти, но секоја од нив мора самостојно да ги извршува сите животни процеси за да опстои. За разлика од ова, дури и најпростите многуклеточни организми се состојат од клетки со посебна намена кои зависат една од друга за да можат да функционираат.
 
Највеќето едноклеточни организми се микроскопски во големина и затоа се сметаат за [[микроорганизам|микроорганизми]]. Меѓутоа постојат протисти и бактерии кои се се макроскопски, т.е. видливи со голо око.<ref>[http://www.mpg.de/english/illustrationsDocumentation/documentation/pressReleases/1999/news17_99.htm Новости за печатот - Научно друштво „Макс Планк“] проверено на 21 мај 2009 {{en}}</ref>
 
;Примери: