Разлика помеѓу преработките на „Речица (Охридско)“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с (→‎Географија и местоположба: Правописна исправка, replaced: наога → наоѓа (2))
Во {{римски|19}} век, Речица било село во [[Охридска каза|Охридската каза]], на [[Отоманското Царство]].
 
Во текот на [[Илинденско востание|Илинденското востание]], на теренот околу Речица се повлекле значителен број на жители од околните населби. Меѓутоа, нивната положба била откриена на Турците од страна на мештанинот Велјан Славески.<ref>На овој мештанин, востаниците му одземале три кози, кои ги заклале за да се прехранат. Поради тоа, тој ја открил нивната положба.</ref> Биле погубени во месноста [[Масакр во Рашанец|Рашанец]], за што подоцна била испеенаиспеана и народна песна.<ref name=":0" />
 
== Стопанство ==