Разлика помеѓу преработките на „Пропаст“

Додадени 62 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: центимет → сантимет)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
{{multiple image<!-- begin stack of images, scroll down for article -->
|direction = vertical | width = 250
|image1 = Пропаст 02- Сува Планина МК 09.jpg|caption1 = Пропаст на [[Сува Планина]], [[Македонија]]<br>
|image2 = Пропаст - Сува Планина МК 01.jpg| caption2 = Пропаст на [[Сува Планина]], [[Македонија]]<br>
}}
'''Пропаст''' (или '''Јама''') — спелеолошки објекти каде просечната косина на каналот е поголем од 45 степени и каде длабочината е поголема од ширината<ref name="Вероновска">{{Наведена книга|title=ВАЛОРИЗАЦИСКА ОСНОВА НА СПЕЛЕОЛОШКИОТ ТУРИЗАМ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (магистерски труд)|last=Вероновска|first=Наташа|publisher=Факултет за туризам и угостителство|year=2014|isbn=|location=Охрид|pages=22-23}}</ref>. Настануваат со наизменично делување на хемиската и механичката ерозија. Нивните канали можат да бидат широки од неколку десетина сантиметри до неколку десетина метри, и длабоки преку 1000 метри<ref name="Вероновска" />.