Разлика помеѓу преработките на „Барун-Урт“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
[[Податотека:SukhbaatarSquare.jpg|200px|thumb|right|Статуа на Сухбатор ви Барун-Урт.]]
'''Барун-Урт''' ({{lang-mn|Баруун−Урт}}) — град во источнаИсточна [[Монголија]] и главен град на покраината [[Сухбатор (покраина)|Сухбатор]]. Градот со околината ја сочинува областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 км² со густина на население од 246 жит/км² (2006).
 
== Население ==