Пасха: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Правописна исправка, replaced: Стар Завет → Стар завет
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Пасха''' ({{lang-he|פסח}}, '''''Песах'''''{{ОПЈуд}} - „одминување“„преминување“) — осумдневен празник со кој се слави бегството на [[Евреи]]те од [[Египет]] под водство на [[Мојсеј]]. Празникот секогаш се паѓа во [[пролет]], во [[сабота]], на 15-от ден од месецот [[нисан]], според еврејскиот календар.
[[Податотека:3matzot.jpg|thumb|250px|Маца - обреден леб, симбол на Пасха]]
==Обичаи==
Анонимен корисник