Сојуз на комунистичката младина на Југославија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Наводи: Форматна стандардизација
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎Наводи: Форматна стандардизација)
Формирани се регионални комитети, кои се распуштија во 1920 година. Во 1921 година, организацијата беше забранета заедно со партијата, која во меѓувреме веќе беше преименувана во Југословенска комунистичка партија. Два конгреса беа тајно одржани во 20-тите години на минатиот век, Вториот Конгрес во јуни 1923 година и третиот Конгрес во јуни 1926 година. СКОЈ станува составен дел на Комунистичкиот интернационалец на младите. Регионалните комитети беа обновени во 1939 година. Организацијата вклучува многу млади луѓе од [[Вардарска Македонија]] под влијание на комунистичките идеи и вклучени во комунистичкото герилско движење.
 
== БелешкиНаводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
[[Категорија:Комунистичка партија на Југославија]]