Голема унгарска рамнина: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Праисториска култура: Јазична исправка, replaced: централно-европ → средноевроп
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Праисториска култура: Јазична исправка, replaced: централно-европ → средноевроп)
За време на праисториската ера, Големата унгарска рамнина била место за културни и технолошки промени, како и важна средба за културите на Источна и Западна Европа. Тоа е регион од голема археолошка важност за големите европски културни транзиции.
 
За време на раното [[Железно време|железно доба]] (првиот милениум п.н.е.), варијантата на централно-европскатасредноевропската култура [[Халштат]] ја населувале [[Прекудунавска Унгарија]], додека предскитските и подоцнежните [[Скити|скитски култури]] биле пронајдени во источниот регион на Големата унгарска рамнина.
 
== Геномска анализа на праисториските популации ==