Најсеауе: Разлика помеѓу преработките

Одземени 26 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Најсеауе''' ({{lang-de|Neißeaue}}, {{lang-hsb|Nysowa łučina}}) — општина во округот [[Герлиц (округ)|Герлиц]], во [[Саксонија]], [[Германија]]. Најисточната точка во Германија се наоѓа во рамките на општината, во селото Дешка, околу 7,5 километри североисточно од Најсеауе, најисточното населено место во Германија.
 
Од [[ОбединувањеГерманско на ГерманијаЦарство|обединувањетосоздавањето на Германија]] во 1871 годинаг. до [[Втора светска војна|Втората светска војна]], оваа титула му припаѓала на селото [[Гиње|Гинген]], во [[Источна Прусија]].
 
== Наводи ==