Најсеауе: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Најсеауе''' ({{lang-de|Neißeaue}}, {{lang-hsb|Nysowa łučina}}) — општина во округот [[Герлиц (округ)|Герлиц]], во [[Саксонија]], [[Германија]]. Најисточната точка во Германија се наоѓа во рамките на општината, во местотоселото Дешка, околу 7,5 километри североисточно од Најсеауе, најисточнатанајисточното населбанаселено место во Германија.
 
Од [[Обединување на Германија|обединувањето на Германија]] во 1871 година до [[Втора светска војна|Втората светска војна]], оваа титула му припаѓала на селото [[Гиње|Гинген]], во [[Источна Прусија]].