Најсеауе: Разлика помеѓу преработките

Додадени 30 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Најсеауе''' ({{lang-de|Neißeaue}}, {{lang-hsb|Nysowa łučina}}) — општина во округот [[Герлиц (округ)|Герлиц]], во [[Саксонија]], [[Германија]]. Најисточната точка во Германија се наоѓа во рамките на општината, во местото Дешка, околу 7,5 километри североисточно од Најсеауе, најисточната населба во Германија.
 
Од [[Обединување на Германија|обединувањето на Германија]] во 1871 година до [[Втора светска војна|Втората светска војна]], оваа титула му припаѓала на селото [[Гиње|Гинген]], во [[Источна Прусија]].