Веспрем (округ): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: думдесетите → думдесеттите
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: думдесетите → думдесеттите)
 
== Историја ==
 
За време на историјата, границите на округот честопати се менувале. Најголем губиток округот доживеал за време на седумдесетитеседумдесеттите години на [[XX век]], кога Кестхењ му припаднал на округот [[Зала]]. После 1992 година, во неколку бранови, се додадение некои краеви на округот, на други окрузи, поголем дел од северните делови, како и имало делови кои биле споени со округот [[Ѓер-Мошон-Шопрон]].
 
== Галерија ==