Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Архитектура: Јазична исправка, replaced: декориран → украсен
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Архитектура: Јазична исправка, replaced: декориран → украсен)
Како проект, оваа џамија многу приликува на [[џамија Шехзаде]] и [[Султанахмедова џамија]]. Висината на куполата изнесува 36 метри, а внатрешниот пречник на куполата изнесува 17,5 метри. Куполата стои врз неколку столбови. Од сите четри страни, главната купола е обиколена од полукуполи. За разлика од останатите џамии, Јени џамија содржи и мали куполи во своите агли. На овој начин, џамијата добива облика на [[пирамида]]. Бројот на куполите и полукуполите е 66 на број.
 
Од двете страни на фасадата се наоѓаат две минариња. Портата во џамијата е декориранаукрасена со натпис, кој посакува на посетителите добро здравје, а на заслужените вечност. Во дворот се наоѓа фонтана во осмоаголна форма. Камените блокови биле донесени од островот [[Родос]] за изградба на џамијата.
 
Внатрешноста на џамијата е доста декоративна. Во средишниот простор се наоѓаат четири големи столбови, кои ја држат главната купола. Внатрешноста е украсена со сини, зелени и бели плочки.