Хор-Аха: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Хорус → Хор (3)
с (отстранета Категорија:Прва египетска династија користејќи го HotCat)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Хорус → Хор (3))
 
| image = GlazedFiaenceVesselFragmentNameOfAha-BritishMuseum-August21-08.jpg
| image_alt =
| caption = Фрагмент од сад со [[серех]] со неговото ХорусовоХорово име '''Аха''', [[Британски музеј]].
| role =
| reign = [[31 век п.н.е.]]
}}
 
'''Хор-Аха''', '''ХорусХор-Аха''' или '''Аха''', '''Ити''', бил вториот [[фараон]] на [[Прва египетска династија|Првата египетска династија]]. Тој владеел во [[31 век п.н.е.|31 век пред новата ера]].
 
Во раниот династички период, фараоните биле назначени според нивното ХорусовоХорово име, додека небти имињата на кралевите биле користени подоцна во списоците.
 
== Владеење ==