Опиум: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: три пати → трипати)
с (→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште (2))
 
 
== Употреба ==
Алкалоидите на опиумот се користат во [[медицина]]та како аналгетици (морфинот сесè уште е најефикасниот [[аналгетик]], иако не е најсоодветен поради својствoтo на зависност) за сузбивање на сувото, непродуктивно кашлање ([[кодеин]]).
 
Морфинот е 10 пати посилен од опиумот и тој го отстранува болките и не предизвикува непријатни чувства. Поради ова многу бргу бил прифатен од [[медицина]]та. Но, сепак тој имал некои несакани ефекти, односно кај луѓето создава зависност (наркоманија). Затоа, сесè уште се бара најдобрата верзија на морфин.
[[Податотека:HeroinWorld.png|thumb|240px|Најголеми производствени региони на опиум во светот]]
[[Хероин]]от е полусинтетски производ на опиумот, создаден во 1897 година од германската фармацевтска компанија Баер, како смирувачко средство. Тој е околу трипати посилен од морфинот и брзо станал важен лек во медицината. Во [[Првата светска војна]] морфинот помагал во олеснувањето на болките за илјадници ранети во борбите. Сепак, многу брзо луѓето сфатиле колку е штетен за здравјето и каква тешка зависност би можел да предизвика.