Разлика помеѓу преработките на „Реактант“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
+
(+)
(+)
Две или повеќе супстанции кои реагираат меѓу себе при што даваат некоја друга [[супсанцијасупстанција]] се викаат '''реактанти'''. при некоја [[хемиска реакција]] барем еден од продуктите се троши.
{{Хемија-никулец}}
[[Категорија:Хемија]]