Разлика помеѓу преработките на „Винченцо Белини“

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Винченцо Белини''' ({{роден во|Катанија}}, {{роден на|1|ноември|1801}} - {{починал во|Париз}}, {{починал на|24|септември|1835}}), [[италија]]нски оперски композитор.
 
Тој е творец на [[италија]]нскиот оперски стил наречен [[белканто]]. Најпознати негови опери се „Норма“, „Месечарка“, „Пуританци“, „Капулети и Монтеки“ и други<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=https://www.britannica.com/biography/Vincenzo-Bellini/ |title=Vincenzo Bellini Italian composer] |accessdate=2021-02-04 |archive-date=2021-02-11 |archive-url=https://web.archive.org/web/20210211164320/https://www.britannica.com/biography/Vincenzo-Bellini |url-status=dead }}</ref>,<ref>{{Наведена мрежна страница |url=https://biography.yourdictionary.com/vincenzo-bellini/ |title=Vincenzo Bellini |accessdate=2021-02-04 |archive-date=2021-01-21 |archive-url=https://web.archive.org/web/20210121124246/https://biography.yourdictionary.com/vincenzo-bellini |url-status=dead }}</ref>.
 
[[File:Vincenzo bellini.jpg|thumb|upright|'''Винченцо Белини''']]
29.743

уредувања