Разлика помеѓу преработките на „Десеттобој“

нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Десетобојот''' (наречен и '''декатлон''') е [[атлетика|атлетски]] повеќебој (десет дисциплини) за мажи воведен како атлетичка дисциплина во [[1884]] година во САД. На распоредот на [[Олимписки игри|Олимписките игри]] десетобојот првпат се најде во [[Стокхолм]] [[1912]].
 
Натпреварувањето во десетобојот се одржува два дена по следниов распоред: