Кибибајт: Разлика помеѓу преработките

Одземени 312 бајти ,  пред 11 месец
Откажано уредувањето 4628604 на уредникот Simonka34 (разговор)
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
(Откажано уредувањето 4628604 на уредникот Simonka34 (разговор))
Ознака: Отповикај
 
{{Количини на бајтите}}
[[File:Binaryvdecimal.svg|thumb|right|275px|Процентуалната разлика помеѓу децималните и бинарните толкувања на префиксите на единиците расте со зголемување на големината на складирањето]]
 
'''Кибибајт''' ([[англиски]]: kibibyte) (кратенка од '''ки'''ло '''би'''нарен '''бајт''') е единица мерка за количина на [[Информација|податоци]] од [[Компјутерска меморија|компјутерската меморија]], воспоставена од [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] во [[2000]] година. Се означува со '''KiB''' или '''КиБ'''.<ref>{{Наведена мрежна страница | author= Меѓународна Електротехничка Комисија | title= Претставки за бинарни производи | url= http://www.iec.ch/zone/si/si_bytes.htm | date= 2007 | accessdate= 2007-10-16 | archive-date= 2009-04-03 | archive-url= https://web.archive.org/web/20090403051731/http://www.iec.ch/zone/si/si_bytes.htm | url-status= dead }}</ref>