Уве Зелер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 176 бајти ,  пред 11 месец
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
Ознака: Рачно отповикување
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
== Клупска кариера ==
Уве Зелер започнал како играч на [[ФК Хамбург]], наследник на неговиот татко [[Ервин Зелер]]. Дебитирал за првиот тим на Хамбургер со само 16 години во 1953 година на натпреварот против Гетинген. Бил познат по атрактивните голови, како и по добрата игра со глава имајќи висина од само 169 сантиметри.<ref>{{Наведена мрежна страница | url = https://www.fifa.com/classicfootball/players/player=57776/index.html | title = Seeler: Germany legend, Hamburg icon | publisher = FIFA.com | date = 20 June 2013 | accessdate = 14 October 2013 | archive-date = 2015-07-07 | archive-url = https://web.archive.org/web/20150707163653/http://www.fifa.com/classicfootball/players/player=57776/index.html | url-status = dead }}</ref> Во [[Бундеслига на Германија во фудбал|Бундеслига]] постигнал 137 голови на 239 натпревари, а во европските клупски натпреварувања постигнал 21 голови во само 29 натпревари. Со наговиот клуб го освоил првенството на Германија во 1960 година и [[Куп на Германија во фудбал|Куп на Германија]] во 1963 година. Со 30 голови бил је најдобар стрелец во првата сезона во Бундеслига 1963/64, а 3 пати бил прогласуван за најдобар играч на Германија: 1960, 1964 и 1970. Сезоната 1960/61 година заедно со својот брат [[Дитер Зелер|Дитер]], кој је исто така играл во Хамбург, стигнал до полуфиналето на Лига на шампиони каде Хамбург испаднал од [[ФК Барселона|Барселона]]. Сезоната 1967/68 стигнал до финалето [[Куп на победниците во фудбал 1967/68|Куп на победници на куповите]] каде Хамбург изгубил од [[ФК Милан|Милан]].<ref name="storiedicalcio">{{Наведена мрежна страница|title=Uwe SEELER |url=http://www.storiedicalcio.altervista.org/uwe_seeler.html | language = it | publisher = storiedicalcio.altervista.org |accessdate=4 January 2015}}</ref>
 
== Репрезентативна кариера ==
29.743

уредувања