Пулсар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.147 бајти ,  пред 13 години
+
(нова)
 
(+)
 
'''Пулсари''' се високо магнетизирани ротирачки [[неутронска ѕвезда|неутронски ѕвезди]] кои емитуваат снопови од [[електромагнетна радијација]]. Видливите периоди на нивното пулсирање се движат од 1,4 [[милисекунда|милисекунди]] до 8,5 секунди.<ref>Young, M.D.; Manchester, R.N.; Johnston, S. "[http://www.nature.com/nature/journal/v400/n6747/abs/400848a0.html A Radio Pulsar with an 8.5-Second Period that Challenges Emission Models]." ''Nature,'' Volume 400, 26 August 1999 (pages 848-849).</ref> Радијацијата може да се забележи само кога снопот од емисија е насочен кон [[Земја]]та. Ова се нарекува ефект на светилник, па оттаму доаѓа и името на пулсарите. Бидејќи неутронските ѕвезди се многу густи објекти, периодот на ротација и интервалот меѓу две видливи пулсирања е постојан. За некои пулсари, прецизноста на пулсирањето е исто колку и прецизноста на атомски часовник.<ref>D.N. Matsakis, J.H. Taylor and T.M. Eubanks. "[http://aa.springer.de/papers/7326003/2300924.pdf A Statistic for Describing Pulsar and Clock Stabilities]." ''Astronomy and Astrophysics,'' Volume 326, October 1997 (pages 924-928).</ref> За пулсарите се знае дека имаат планети кои орбитираат околу нив, како што е случајот со [[PSR B1257+12]]. Вернер Бекер од Институтот за вонземска физика - Макс Планк, во 2006 година изјавил: „Теоријата за тоа како пулсарите ја емитуваат својата радијација сè уште е нецелосна, дури и после речиси четириесет години работа.“<ref>'''Press Release''': [http://www.esa.int/esaCP/SEMB6IBUQPE_index_0.html Old Pulsars Still Have New Tricks to Teach Us]. European Space Agency, 26 July 2006.</ref>
 
 
==Види исто така==
 
{{Commonscat|Pulsars}}
 
*[[Неутронска ѕвезда]]
*[[Радио пулсар]]
*[[X-ray pulsar]]
*[[Магнетар]]
*[[Millisecond pulsar]]
*[[Rotating radio transient]]
*[[Pulsar planets]]
 
 
==Референци==
 
<references/>
 
[[Категорија:Пулсари|*]]
[[Категорија:Ѕвездени феномени]]
[[Категорија:Видови ѕвезди]]
 
 
[[ar:نباض]]
[[bs:Pulsar]]
[[ca:Púlsar]]
[[cs:Pulsar]]
[[da:Pulsar]]
[[de:Pulsar]]
[[en:Pulsar]]
[[et:Pulsar]]
[[el:Πάλσαρ]]
[[es:Pulsar]]
[[eo:Pulsaro]]
[[fa:تپ‌اختر]]
[[fr:Pulsar]]
[[ko:펄서]]
[[hr:Pulsar]]
[[io:Pulsaro]]
[[it:Pulsar]]
[[he:פולסר]]
[[la:Pulsar]]
[[lv:Pulsārs]]
[[lt:Pulsaras]]
[[hu:Pulzár]]
[[ml:പള്‍സാര്‍]]
[[nl:Pulsar]]
[[ja:パルサー]]
[[no:Pulsar]]
[[nn:Pulsar]]
[[pl:Pulsar]]
[[pt:Estrela de nêutrons#Pulsares]]
[[ro:Pulsar]]
[[ru:Пульсар]]
[[simple:Pulsar]]
[[sk:Pulzar]]
[[sr:Пулсар]]
[[fi:Pulsari]]
[[sv:Pulsar]]
[[th:พัลซาร์]]
[[vi:Sao xung]]
[[tr:Pulsar (gökbilim)]]
[[uk:Пульсар]]
[[zh:脉冲星]]